
Judith P.
asked 01/03/21% composition of a mixture
A mixture of propane and methane occupied 122 mL at 25⁰C and 1.0 atm. This mixture was totally burned in excess O2 to produce CO2(g) and H2O(g). The mass of the CO2produced was 0.506 g. What is the mass % composition of the original mixture? Show all work.
2 Answers By Expert Tutors
J.R. S. answered 01/04/21
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O ... combustion of methane
C3H8 + 5O2 = 3CO2 + 4H2O ... combustion of propane
Ideal gas law: PV = nRT and solve for n (moles) of CO2
n = PV/RT = (1 atm)(0.122 L)/(0.0821 Latm/Kmol)(298K) = 0.0050 moles CH4 + moles C3H8
Let x = moles of CH4 and y = moles of C3H8
x+y = 0.0050 moles of gas in the mixture
0.506 g CO2 x 1 mol CO2/44 g = 0.0115 moles CO2 produced from the mixture
x + 3y = 0.0115
y = 0.005 - x
x + 0.015 - 3x = 0.0115
-2x = -0.0035
x = 0.00175 moles CH4
y = 0.00325 moles C3H8
mass CH4 = 0.00175 mol x 16 g /mol = 0.028 g CH4
mass C3H8 = 0.00325 mol x 44 g/mol = 0.143 g C3H8
% CH4 = 0.028 / 0.171 (x100%) = 16.4% CH4
% C3H8 = 0.143 g / 0.171 g (x1005) = 83.6% C3H8

Anthony T. answered 01/03/21
Patient Science Tutor
The complete reaction of CH4 with 2 O2 gives 1 CO2 + 2 H2O for every CH4.
The complete reaction of C3H8 with 5 CO2 gives 3 CO2 + 4 H2O for every C3H8.
The sum of the reactions is CH4 + C3H8 + 7 O2 ---> 4 CO2 + 6 H2O
As 0.506 g of CO2 is produced, this corresponds to 0.506 g/ 44.01 g/mole = 0.0115 moles CO2.
Of this, 1/4 x 0.0115 = 0.00288 moles CO2 is produced from CH4; therefore, this comes from burning 0.00288 moles of CH4 as the ratio of the moles CO2 to moles CH4 is 1:1.
3/4 x 0.0115 = 0.00863 moles of CO2 is produced by burning 1/3 x 0.00863 = 0.00288 moles of C3H8 as the ratio of CO2 to C3H8 is 3 moles : 1 mole.
The mass of CH4 is 16 g/mole x 0.00288 moles = 0.046 g CH4 (approximately).
The mass of C3H8 is 44 g/mole x 0.00288 moles = 0.13 g C3H8 (approximately).
From these results you can calculate the mass% of each.

J.R. S.
01/04/21

Anthony T.
I would like to see your solution.01/04/21

Anthony T.
JRS, based on your comment about the number of moles of each not necessarily being equal, using the ideal gas law, I calculated the total number of moles of starting gases (0.00498). If x is the number of moles of methane, then 0.00498 - x would be the number of moles of propane. Based on the stoichiometry of the reactions, the number of moles of CO2 produced can be expressed as x + 3(0.00498 - x) = 0.506/44. Does this make sense?01/04/21

Anthony T.
I saw your answer which is what I figured out with your help. Thanks!01/04/21

J.R. S.
01/05/21

Anthony T.
You are welcome.01/05/21
Still looking for help? Get the right answer, fast.
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
OR
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.
Anthony T.
Judith, tutor JRS has the correct answer.01/04/21