J.R. S. answered 09/26/20
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
You can use the Henderson Hasselbalch (HH) equation when working with most buffers.
pH = pKa + log [salt]/[acid]
The pKa = -log Ka = -log 1.38x10-4 = 3.86
moles salt = 10.0 g x 1 mol/112 g = 0.0893 moles salt initially present
moles acid = 12.0 g x 1 mol/90.1 g = 0.133 moles acid initially present
[salt] = 10.0 g x 1 mol/112 g /0.5 L = 0.179 M
[acid] = 12.0 g x 1 mol/90.1 g /0.5 L = 0.266 M
pH = pKa + log [salt]/[acid] = 3.86 + log (0.179/0.266)
pH = 3.86 + (-0.17)
pH = 3.69
After adding 50.0 ml of 0.1 M HCl, the final volume will be 500 ml + 50 ml = 550 ml = 0.550 L
The HCl will react with the lactate salt (A-) to produce lactic acid (HA) so [acid] will increase and [salt] will decrease.
Moles HCl added = 0.050 L x 0.1 mol/L = 0.005 moles
Final moles salt = 0.0.0893 mol - 0.005 mol = 0.0843 moles salt
Final moles acid = 0.133 mol + 0.005 mol = 0.138 moles acid
Final [salt] = 0.0843 mol/0.550 L = 0.153 M
Final [acid] = 0.138 mol/0.550 L = 0.251 M
Using the HH equation again, we have...
pH = 3.86 + log (0.153/0.251)
pH = 3.86 + (-0.21)
pH = 3.65