Patrick L. answered 05/06/20
BA in Economics with Statistics Minor
z = (780 - 760) / (40 / √16) = 20/10 = 2.00
P(z > 2.00) = 1 - 0.9772 = 0.0228
This assumption will require you to do a one-sided or a two-sided test. There is no level of significance given, but you can assume at 5% level of significance.