
Oscar A.
asked 03/30/20Calculate the pH of a solution prepared by adding 20.0 mL of 0.100 M HCl
Calculate the pH of a solution prepared by adding 20.0 mL of 0.100 M HCl to 80.0 mL of a buffer that is comprised of 0.25 M NH3 and 0.25 M NH4Cl. K b of NH3 = 1.8 x 10 -5.
The correct answer is 9.17
1 Expert Answer
J.R. S. answered 03/30/20
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
Using the Henderson Hassselbalch equation:
pOH = pKb + log [salt]/[base]
Initial moles NH3 = 0.08L x 0.25 mol/L = 0.02 moles NH3
Initial moles NH4Cl = 0.08L x 0.25 mol/L = 0.02 moles NH4+
Addition of HCl reacts with NH3 to decrease [NH3] and increase [NH4+]
NH3 + H+ == NH4+
moles H+ added = 0.02L x 0.1 mol/L = 0.002 moles
Final moles NH3 = 0.02 mol - 0.002 mol = 0.018 moles NH3
Final moles NH4+ = 0.02 mol + 0.002 mol = 0.022 moles NH4+
Final volume = 20 ml + 80 ml = 100 ml = 0.1 L
Final [NH4+] = 0.022 mol/0.1 L = 0.22 M
Final [NH3] = 0.018 mol/0.1 L = 0.18 M
pKb = -log Kb = -log 1.8x10-5 = 4.74
pOH = pKb + log [NH4+]/[NH3] = 4.74 + log (0.22/0.18)
pOH = 4.74 + 0.087
pOH = 4.83
pH = 14 - 4.83 = 9.17
Still looking for help? Get the right answer, fast.
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
OR
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.
Cara Marie M.
03/30/20