J.R. S. answered 03/29/20
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
CH3COOH + OH- ==> CH3COO- + H2O ... balanced equation
You are correct that when 200 ml of 0.1 M KOH is added to 100.0 ml of 0.20 M CH3COOH, you are at the equivalence point (0.02 moles acid and 0.02 moles base)
At equivalence, no CH3COOH remains, and you have formed 0.02 moles of the conjugate base, CH3COO-.
The final volume is now 100 ml + 200 ml = 300 ml = 0.300 L
The final [CH3COO-] = 0.02 mol/0.300 L = 0.0667 M
Now, we must look at the hydrolysis of the CH3COO-, since that is the only thing in solution.
CH3COO- + H2O ==> CH3COOH + OH- (note that CH3COO- is a base, so we need to use Kb)
KaKb = Kw = 1x10-14
Kb = 1x10-14/1.8x10-5
Kb = 5.56x10-10
Kb = 5.56x10-10 = [CH3COOH][OH-]/[CH3COO-]
5.56x10-10 = (x)(x)/0.0667 -x and if we ignore x in the denominator assuming it is small, we have...
x2 = 3.71x10-11
x = 6.08x10-6 M = [OH-]
pOH = -log 6.08x10-6 = 5.22
pH = 14 - pOH = 8.78
After adding 250 ml of 0.1 M KOH, you have an additional 50 ml of OH- beyond the equivalence or
50 ml x 1 L/1000 ml x 0.1 mol/L = 0.005 moles of excess OH- (this is the amount of OH- not neutralized)
The final volume = 100 ml + 250 ml = 350 ml = 0.35 L
The final [OH-] = 0.005 moles/0.35 L = 0.0143 M
pOH = -log 0.0143 = 1.85
pH = 14 - 1.85 = 12.15
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Additional answers for Mathias N.
100 ml 0.2 M CH3COOH + 0.1 M KOH
For 0 ml KOH added:
CH3COOH ==> CH3COO- + H+
Ka = 1.8x10-5 = [CH3COO-][H+] / [CH3COOH] = (x)(x) / 0.2
x2 = 9x10-5 and x = [H+] = 9.49x10-3 M
pH = -log 9.49x10-3 = 2.02
For 50 ml (0.05 L) 0.1 M KOH added = 0.005 mols KOH
CH3COOH + KOH ==> CH3COOK + H2O
0.02 mol.......0.005 mol............0..........Initial
-0.005........-0.005................+0.005....Change
0.015 mol.....0 mol...............0.005 mol..Equilibrium
Final volume = 100 ml + 50 ml = 150 ml = 0.150 L
[CH3COOH] = 0.015 mol/0.150L = 0.1 M
CH3COOK] = 0.005 mol/0.150 L = 0.033 M
pH = pKa + log (0.033/0.1) = 4.74 -0.48
pH = 4.26
For 100 ml (0.1 L) of 0.1 M KOH added = 0.010 mols KOH
CH3COOH + KOH ==> CH3COOK + H2O
0.02mol.......0.01mol...........0............Initial
-0.01..........-0.01..............+0.01.......Change
0.01..............0...................0.01.......Equilibrium
Final volume = 200 ml = 0.2 L
Final [CH3COOH] = 0.01 mol / 0.2 L = 0.05 M
Final [CH3COOK] = 0.01 mol / 0.2 L = 0.05 M
pH = pKa
pH = 4.74
For 150 ml (0.15 L) of 0.1 M KOH added = 0.015 mls KOH
CH3COOH + KOH ==> CH3COOK + H2O
0.02mol.......0.015mol..........0.............Initial
-0.015.......-0.015...............+0.015......Change
0.005..............0.................0.015.........Equilibrium
Final volume = 250 ml = 0.25 L
Final [CH3COOH] = 0.005 mol / 0.25 L = 0.02 M
Final [CH3COOK] = 0.015 mol / 0.25 L = 0.06 M
pH = pKa + log (0.06/0.02) = 4.74 + 0.48
pH = 5.22

J.R. S.
11/17/22
Mathias N.
Can you help with 0 ml, 50 ml, 100 and 150 ml?11/17/22