J.R. S. answered 12/02/19
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
You should be getting the hang of it by now. What exactly are you confused about? Again, I will get you started, but there are a lot of additions, and I don't want to do them all. The first thing you must realize is that you are titrating a weak acid (lactic acid) with a strong base (NaOH), so you will form a BUFFER. This is very similar to a previous question using benzoic acid and NaOH. You should also note that both the acid and the base are 0.124 M.
(a) no NaOH added:
pKa = 3.86 therefore Ka = 1x10-3.86 = 1.38x10-4
HA ==> H+ + A- and Ka = [H+][A-]/[HA] = (x)(x)/0.124) = 1.38x10-4
x2 = 1.71x10-5
x = 4.14x10-3 M = [H+]
pH = 2.38
(b) 4.0 ml of 0.124 M NaOH added: (HA will represent lactic acid)
moles HA = 25 ml x 1 L/1000 ml x 0.124 mol/L = 0.0031 moles HA
moles OH- = 4 ml x 1 L/1000 ml x 0.124 mol/L = 0.000496 moles OH-
HA + OH- ===> A- + H2O
0.0031...0.000496.....0..............Initial
-.000496...-0.000496....+0.000496....Change
0.002604.....0.................0.000496....Equilibrium
Final volume = 29 ml = 0.029 L
[HA] = 0.002604/0.029 = 0.0898 M
[A-] = 0.000496/0.029 = 0.0171 M
pH = pKa + log [A-]/[HA] = 3.86 + log (0.0171/0.0898) = 3.86 + (-0.720)
pH = 3.14
Do all the others the same way. When you get to 12.5 mls, you should end up with a pH = 3.86
Then let's look at addition of 25.1 ml of NaOH.
moles HA = 0.0031
moles OH- = 25.1 ml x 1 L /1000 ml x 0.124 mol/L = 0.00311 moles
excess OH- = 0.00311 - 0.00310 = 0.00001 moles OH in excess
Final volume = 50.1 ml = 0.0501 L
Final [OH-] = 0.00001 mol/0.0501 L = 0.0001996 M
pOH = 3.699
pH = 10.3
Do the others that have excess OH- the same way. Find moles OH added, subtract that from 0.0031 moles HA, divide by new volume, find pOH, and then pH.