J.R. S. answered 12/01/19
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
39.5 ml of 0.201 M HCl
a) no KOH added: You have calculated the correct pH
b) 10 ml of 0.123 M KOH:
0.010 L x 0.123 mol/L = 0.00123 mol KOH
0.0395 L x 0.201 mol/L = 0.00794 mol HCl
0.00794 mol - 0.00123 mol = 0.00671 mol HCl remaining
Final volume = 10 ml + 39.5 ml = 49.5 ml = 0.0495 L
Final [HCl] = 0.00671 mol/0.0495 L = 0.136 M
pH = -log 0.136 = 0.868
c) 40 ml of 0.123 M KOH:
0.040 L x 0.123 = 0.00492 moles KOH
0.00794 mol - 0.00492 mol = 0.00302 mol HCl remaining
Final volume = 79.5 ml = 0.0795 L
Final [HCl] = 0.00302 mol/0.0795 L = 0.0380 M
pH = 1.420
d) 80 ml of 0.123 M KOH:
0.080 L x 0.123 mol/L = 0.00984
0.00984 - 0.00794 = 0.0019 moles KOH remaining (NOTE: KOH is in excess, no longer HCl in excess)
Final volume = 119.5 ml = 0.1195 L
Final [KOH] = 0.0019/0.1195 L = 0.0159 M
pOH = -log 0.0159 = 1.799
pH = 14 - 1.799 = 12.201
e) 100 ml of 0.123 M KOH:
0.1 L x 0.123 mol/L = 0.0123 mol KOH
0.0123 - 0.00794 = 0.00436 moles KOH remaining (NOTE: KOH is now in excess, no longer HCl)
Final volume = 139.5 ml = 0.1395 L
Final [KOH] = 0.00436 mol/0.1395 L = 0.0313
pOH = -log 0.0313 = 1.505
pH = 14 - 1.505 = 12.495