J.R. S. answered 11/25/19
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
First, write a correctly balanced equation for the reaction taking place:
Sr(NO3)2(aq) + 2NaF(aq) ==> SrF2(s) + 2NaNO3(aq)
Next, find the limiting reactant if there is one:
moles Sr(NO3)2 present = 190 ml x 1 L/1000 ml x 2.104 mol/L = 0.39976 moles
moles NaF present = 205 ml x 1 L/1000 ml x 2.597 mol/L = 0.5324 moles
From the balanced eq., it takes 2 mol NaF for each 1 mol Sr(NO3)2, NaF is limiting.
Now that we know the limiting reactant, we can find the mass of precipitate, SrF2.
0.5324 mol NaF x 1 mol SrF2 / 2 mol NaF = 0.2662 moles SrF2
mass of SrF2 formed = 0.2662 moles SrF2 x 125.62 g/mol = 33.44 g = 33 g (2 sig figs based on 190 ml)
Assuming complete precipitation of SrF2, we can find the final concentration of the various ions.
The final volume = 190 ml + 205 ml = 395 mls = 0.395 L
Initial moles Sr(NO3)2 = 0.3998 moles.
Moles Sr that reacted/precipitated = 0.2662 moles
Moles Sr2+ remaining = 0.3998 - 0.2662 = 0.1336 moles Sr2+
Final [Sr2+] = 0.1336 moles/0.395 L = 0.34 M Sr2+ (2 sig. figs)
Initital moles NaF2 present = 0.5324 moles
Moles Na+ precipitated = 0
Final [Na+] = 0.5324 mol/0.395 L = 1.3 M Na+
Moles F- precipitated = 0.2662 x 2 = 0.5324 moles
Final [F-] = 0 M F-
Initial moles NO3- = 0.3998 x 2 = 0.7996 moles
Moles precipitated = 0
Final [NO3-] = 0.7996 mol/0.395 L = 2.0 M NO3-
SUMMARY
Na = 1.3 M
NO3 = 2.0 M
Sr = 0.34 M
F = 0