Theo C.
asked 11/09/19How to Calculate Osmotic Pressure and Freezing Point from density and gas pressure
We are given that:
The vapour pressure of water at 100C is 1atm and the vapour pressure of an aceous solution of C2H6O2, non volatile, at 100C is .0.83atm. Taking into account the density of the solution, 1.013g/ml, calculate:
- Its osmotic pressure at 100C.
- The solutions freezing point.
Any answers really appreciated
ANSWER:
Got it!:
Pa = 1atm
Pb =0.83atm
T =100C = 373.15K
d= 1.013g/ml amu
H20 = 18 amu
C2H6O2 = 62amu
osmotic pressure = pi (for purposes of this excercise)
pi=M*R*T
Pa=Xj*Pa=Xj=Pb/Pa = .83/1
Xj = Moles disolution/total moles = .83/1
Mole fraction = .83H2O to 0.17 C2H6O2
1-.83 = .17 moles solute (C2H6O2)
ms=0.17*62 = 10.54gC2H6O2
mj=0.83*18 = 14.94g (H2O)
g total = 25.48g
1.013g/ml = 25.48/V
V = 25.153ml =0 0.025153 Litres
pi =M*R*T
Gas constant = 0.082
= 0 .17 / 0.025153 * 0.082 *373.15 = 206.803
Osmotic Pressure = 206.803
Freezing point = Tc=Tco-Kc*m
Kc H2O = 1.86C/Kgmol
Tc=Tco - Kc*m*s/Kg Dissolution
= 0-1.86*(0.17/14.94/1000) = -21.10465
Freezing point = -21.10465C
1 Expert Answer

Elizabeth D. answered 11/09/19
Passion for Significance, Engineering, Science, Math and Creativity
Osmotic pressure of a solution is proportional to the molar concentration of a solute particles in the solution
Given that proportional relationship we can write the equation:
Po = (nRT) / V
solving for P (in this case osmosis, from our gas law equation (PV = nRT)
Variable Definitions
Po - osmosis pressure
R - ideal gas constant ( 0.0821 L * atm / mol *K)
T - temperature in KELVIN (K)
n - number of moles in solute
V - volume of solution
remember n/V is the molar concentration
MM is the molar mas
In this case we are given density so we can apply RAOULT'S LAW - equation Pa = XaP*a
(Pa is the product of the mole fraction of solvent in Solution Xa times the vapor pressure of the purse solvent)
Given C2H6O2 is nonvolatile with the density 1.013 g/ml we can find the moles using dimensional analysis with arbitrary 100 mL of solution
Moles C3H6O2 = (100 mL C3H6O2) *(1.013 g C3H6O2)/(1 mL C3H6O2) * (1 mol C3H6O2)/ (74.08 g C2H6O2) = 1.3673 mol
where 74.08 is the molar mass of C3H6O2
Moles H2O assuming 100 mL
(100 mL H2O) * (1.00 gm H20) / (1 mL H2O)* (1 mol H2O) / (18.0 g H2O) = 5.556 mol
Xc3h6o2 = mol C3H6O2 / (mol H20 + mol C3H6O2) = 1.3673 mol / ( 5.556 mol +1.3673 mol) = 0.1975
Raoult's Law to find vapor pressure of water
Pc3h6o2 = Xc3h6o2*P*c3h6o2 = 0.1975 * 0.083 atm = 0.016393 atm
Usually you are giving what concentration of what and ethylene glycol. Are you not?
IF so you may be able to use the ideal gas law as well. To find the freezing point you need to use the equation changeTf =mKf
Given that proportional relationship we can write the equation:
Po = (nRT) / V
solving for P (in this case osmosis, from our gas law equation (PV = nRT)
Variable Definitions
Po - osmosis pressure
R - ideal gas constant ( 0.0821 L * atm / mol *K)
T - temperature in KELVIN (K)
n - number of moles in solute
V - volume of solution
remember n/V is the molar concentration
MM is the molar mass
Perhaps if you could give me some more direction on your problem we can talk and walk through this in a clearer way. I do not want to set you off in the wrong direction. Please contact me with further questions.
Still looking for help? Get the right answer, fast.
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
OR
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.
Theo C.
Got it!: Pa = 1atm Pb =0.83atm T =100C = 373.15K d= 1.013g/ml amu H20 = 18 amu C2H6O2 = 62 osmotic pressure = pi (for purposes of this excercise) pi=M*R*T Pa=Xj*Pa=Xj=Pb/Pa = .83/1 Xj = Moles disolution/total moles = .83/1 Mole fraction = .83H2O to 0.17 C2H6O2 1-.83 = .17 moles solute (C2H6O2) ms=0.17*62 = 10.54gC2H6O2 mj=0.83*18 = 14.94g (H2O) g total = 25.48g 1.013g/ml = 25.48/V V = 25.153ml =0 0.025153 Litres pi =M*R*T Gas constant = 0.082 = 0 .17 / 0.025153 * 0.082 *373.15 = 206.803 Osmotic Pressure = 206.803 Freezing point = Tc=Tco-Kc*m Kc H2O = 1.86C/Kgmol Tc=Tco - Kc*m*s/Kg Dissolution = 0-1.86*(0.17/14.94/1000) = -21.10465 Freezing point = -21.1046511/14/19