
Carlersh G.
asked 09/30/19Buffer Question : addition of base
Calculate the pH of the solution in part A after 25mL of 0.10 M HBr are added to 125 mL of the buffer solution (Part A : 0.35 M HCN, 0.37 M NaCN, ka = 6.2e-10, pH calculated as 9.23)
1 Expert Answer
J.R. S. answered 09/30/19
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
From part A, the pH is calculated to be 9.23. As a check, I will find it here using HH equation where pH = pKa + log [salt]/[acid]:
pH = 9.21 + 0.02 = 9.23 (check)
125 ml buffer x 1L/1000 ml x 0.37 mol/L NaCN = 0.04625 moles NaCN
125 ml buffer x 1L/1000 ml x 0.35 mol/L HCN = 0.04375 moles HCN
25 ml HBr x 1L/1000 ml x 0.10 mol/L HBr = 0.0025 moles HBr added
When HBr is added it reacts with the NaCN to reduce the moles of NaCN and increase the moles of HCN
HBr + NaCN ==> HCN + NaBr
Moles of HCN formed = 0.0025
Final moles HCN = 0.04375 + 0.0025 = 0.04625 moles HCN
Final moles NaCN = 0.04625 - 0.0025 = 0.04375 moles NaCN
Final volume = 125 ml + 25 ml = 150 ml = 0.150 L
Final [HCN] = 0.04625 moles/0.150 L = 0.3083 M
Final [NaCN] = 0.04375 moles/0.150 L = 0.2917 M
Final pH = pKa + log [NaCN]/[HCN] = 9.21 + log (0.2917/0.3083) = 9.21 + (-0.02) = 9.19
Still looking for help? Get the right answer, fast.
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
OR
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.
J.R. S.
09/30/19