Inactive Tutor answered 09/11/19
For gas A: V1 = 1.0 L P1 = 818 torr after the valve is opened, the total volume V2 = 2.0 L P2 = ?
Use Boyle's law P1V1 = P2 V2 818 torr x 1.0 L = 2.0 L x P2 P2 = 409 torr at equilibrium
Two gases are contained in gas bulbs connected by a valve. Gas A is present in a 1 L bulb at a pressure of 818 torr. Gas B exerts a pressure 328 torr in a 1 liter bulb. The valve is opened and the two gases come to equilibrium. What is the partial pressure of gas A after equilibrium has been established, reported to the nearest whole number.
Inactive Tutor answered 09/11/19
For gas A: V1 = 1.0 L P1 = 818 torr after the valve is opened, the total volume V2 = 2.0 L P2 = ?
Use Boyle's law P1V1 = P2 V2 818 torr x 1.0 L = 2.0 L x P2 P2 = 409 torr at equilibrium
J.R. S. answered 09/11/19
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
For gas A, it begins at a pressure of 818 torr in a volume of 1 L. At the end of the experiment it is now in a volume of 2 liter after the valve is opened. The question is essentially asking what is the new pressure of gas A.
P1V1 = P2V2
P2 = P1V1/V2
P2 = (818 torr)(1 L)/2 L = 409 torr <— partial pressure of gas A
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.