J.R. S. answered 05/14/19
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
MnO2 + 4HCl ==> MnCl2 + Cl2 + 2H2O ... balanced equation
First, find moles of each reactant present:
moles MnO2 = 74.8 g x 1 mole/86.94 g = 0.8604 moles
moles HCl = 48.2 g x 1 mole/36.5 g = 1.321 moles
Next, find which reactant is limiting:
There are several ways to do this. One of easiest is to simply divide the moles of each by the coefficient in the balanced equation and see which is less.
-For MnO2 we have 0.8604 moles/1 = 0.8604
-For HCl we have 1.321 moles/4 = 0.3301 <= THIS IS THE LIMITING REACTANT
Next, using the limiting reactant, determine moles and mass of each product formed:
MnCl2: 1.321 moles HCl x 1 mol MnCl2/4 mol HCl x 125.8 g/mol = 41.5 g MnCl2 (answer to C)
Cl2: 1.321 moles HCl x 1 mol Cl2/4 mol HCl x 70.9 g/mol = 23.4 g Cl2 (answer to D)
H2O: 1.321 moles HCl x 2 mol H2O/4 mol HCl x 18 g/mol = 11.9 g H2O (answer to E)
Finally, determine moles and mass of reactants that remain at the end of the reaction:
MnO2: 1.321 moles HCl x 1 mol MnO2 used/4 mol HCl = 0.330 moles used up. This leaves 0.8604 - 0.330 = 0.530 moles MnO2 left over. 0.530 moles x 86.9 g/mol = 46.1 g MnO2 left (answer to A)
HCl: Assuming the reaction runs to completion, there will be no HCl left over as it is limiting and will all be used up (answer to B)
F. To verify the law of conservation of mass, add up the masses before and after the reaction.
∑mass of before reaction = 74.8 g + 48.2 g = 123 g
∑mass after reaction = 41.5 g + 23.4 g + 11.9 g + 46.1 g = 122.9 g = 123 g