Laura C.

asked • 02/04/19

Find the cost of each pound of trail mix and each pound of jelly beans.

A store is having a sale on trail mix and jelly beans. For 2

 pounds of trail mix and 12 pounds of jelly beans, the total cost is $37.


For 5 pounds of trail mix and 3 pounds of jelly beans, the total cost is $25. Find the cost for each pound of trail mix and each pound of jelly beans.

1 Expert Answer

By:

Don L. answered • 09/13/19

Tutor
5 (12)

Fifteen years teaching and tutoring basic math skills and algebra

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.