J.R. S. answered 11/11/18
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
1.) KOH + HNO3 ==> H2O + KNO3 ... balanced equation
moles KOH = 0.0172 L x 0.157 moles/L = 0.00270 moles
moles HNO3 = 0.0200 L x 0.132 mol/L = 0.00264 moles
KOH is in excess by 0.00270 - 0.00264 = 0.00006 moles = 6x10-5 moles
Total volume = 17.2 ml + 20.0 ml = 37.2 ml = 0.0372 L
Final [KOH] = 6x10-5 moles/0.0372 L = 1.6x10-3 M
pOH = -log [OH-] = -log 1.6x10-3 = 2.80
pH = 14 - pOH = 14 - 2.80
pH = 11.2
2.) Hydrazoic acid is a weak acid and thus creates a buffer when titrated with NaOH.
HN3 + NaOH ==> H2O + NaN3
a) before addition of NaOH; moles HN3 = 0.015 L x 0.0738 mol/L = 0.00111 moles HN3
moles NaOH added = 0.004 L x 0.108 mol/L = 0.000432 moles NaOH = 0.000432 moles NaN3 formed
moles HN3 left over = 0.00111 - 0.000432 = 0.000678 moles NH3
Final volume = 15 ml + 4 ml = 19 ml = 0.019 L
Final [NH3] = 0.000678 moles/0.019 L = 0.0357 M
Final NaN3] = 0.000432 moles/0.019 L = 0.0227 M
pH = pKa + log [NaN3]/[HN3] and pKa = -log Ka = -log 1.9x10-5 = 4.721
pH = 4.721 + log (0.0227/0.0357) = 4.721 + (-0.197)
pH = 4.52
b) Do the same as above procedure correcting for moles of each and total volume
3.) BaF2 ==> Ba2+ + 2F- Ksp = 1.0x10-6
Q = [Ba2+][F-]2 = (0.015)(7.5x10-3)2 = 8.44x10-7
Q is < Ksp so there will be no precipitate formed