Stephen R. answered 04/30/16
Tutor
4.9
(16)
Science, Computer & Math Tutor
a) Listing all 16 possible sequences:
HHHH HHHT HHTH HHTT
HTHH HTHT HTTH HTTT
THHH THHT THTH THTT
TTHH TTHT TTTH TTTT
b) probability of 4 heads =(1/2)^4 or 1/16 or 6.25% (probability of a single event raised to the number of trials).
as can be seen above only one out of 16 sequences has 4 heads
c) probability of getting at least 2 heads, this is a cumulative probability, it equals the probability of getting 2 heads, 3 heads or 4 heads so three binomial equations must be solved
b(x;n,p) = nCx * p^x * (1-p)^(n-x) where n is the number of trials, x is the number of successes and p is the probability of success for an individual trial,
nCx is equal to the combinations and is equal to:n!/[x!(n-x)!]
so for two heads exactly: in this case n=4, x=2 and p = 0.5
b(x;n,p) = nCx * p^x * (1-p)^(n-x) = 4!/[2!(4-2)!] * (0.5)^2 * (1-0.5)^(4-2) = 0.375
so for three heads exactly: in this case n=4, x=3 and p = 0.5
b(x;n,p) = nCx * p^x * (1-p)^(n-x) = 4!/[3!(4-3)!] * (0.5)^3 * (1-0.5)^(4-3) = 0.25
so for four heads exactly: in this case n=4, x=4 and p = 0.5
b(x;n,p) = nCx * p^x * (1-p)^(n-x) = 4!/[4!(4-4)!] * (0.5)^4 * (1-0.5)^(4-4) = 0.0625
so the total probability is 0.375 + 0.25 + 0.0625 = .6875 or 68.75%
d) probability of getting 2 tails in a row , this again is a cumulative probability, it equals the probability of getting 2 tails, or 3 tails in a row out of the sequence of 4 rolls taken 2 at a time so two binomial equations must be solved.
b(x;n,p) = nCx * p^x * (1-p)^(n-x) where n is the number of trials, x is the number of successes and p is the probability of success for an individual trial, nCx is equal to the combinations and is equal to:n!/[x!(n-x)!]
so for two tails in a row: in this case n=3, x=2 and p = 0.5
b(x;n,p) = nCx * p^x * (1-p)^(n-x) = 3!/[2!(3-2)!] * (0.5)^2 * (1-0.5)^(3-2) = 0.375
b(x;n,p) = nCx * p^x * (1-p)^(n-x) = 3!/[2!(3-2)!] * (0.5)^2 * (1-0.5)^(3-2) = 0.375
so for three tails in a row: in this case n=3, x=3 and p = 0.5
b(x;n,p) = nCx * p^x * (1-p)^(n-x) = 3!/[3!(3-3)!] * (0.5)^3 * (1-0.5)^(3-3) = 0.125
so the total probability = 0.375 + 0.125 or 50%