Leah S.

asked • 01/25/16

Word problem in ten description

Paige bought 10 packs of bubblegum. A pack of trident costs $1.80,and a pack of orbit costs $2.40. If Paige spent a total of $21.60 on a pack of bubblegum, how many packs of each type did she buy? (Excluding tax!)
 
 
have to to slove with system of equation

1 Expert Answer

By:

Nathan B. answered • 01/25/16

Tutor
5 (20)

Elementary and Algebraic skilled

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.