148 Answered Questions for the topic Solve Word Problem

Solve Word Problem

08/29/17

it takes a car travelling at v m/s to stop is approximated by the equation d= 0.05v^2 zone. was there a likelihood of the driver exceeding this speed limit ?

A car is involved in a single vehicle accident and the tyre marks were more than 75 metres long. Under road conditions the distance d ( in metres). it takes a car travelling at v m/s to stop is... more
Solve Word Problem Solve Equation

08/24/17

the perimeter of a triangle is 117 cm. two sides are 31 cm and 48 cm. find the third side.

means so much to me that you guys help out kids like me or teens etc solve math equations or help with math in general. owe it to you guys.
Solve Word Problem Solve Equation

08/24/17

a number is divided by 8 and the quotient is -12. what is the number?

need help with this one too! please if you can help me. that would be a real help. like real help. thank you for all that you do!
Solve Word Problem Solve Equation

08/24/17

the sum of a number x and -34 is 17. what is the number?

like i said in the past. it just gave me this problem to solve. so can you please help me solve it?
Solve Word Problem Solve Equation

08/24/17

a boat traveled at an average speed of 14.4 km/hr for 3.5 hours. how far did the boat travel? use d=rt

i need help with this problem. so please can you just help me. i really don't know what to put in this description since all it says it what i have written above.
Solve Word Problem

08/24/17

Find a number whose product with 9 is the same as its sum with 56

I need exactly how to solve this problem and all of the steps that are needed
Solve Word Problem

08/05/17

A steep system is bought for $1200 and sold eight years later for $400

Find Deprecation equation 
Solve Word Problem

08/02/17

how many poundsof nuts selling at 12 a pound and rasins at 6 pr pound should a person use to cvombine to obtain 90 lbs of a trail mix for 8 dollars per pound

How many pounds of nuts selling for $12per lb and raisins selling for $6per lb should a person combine to obtain 90lb of a trail mix selling for $8per lb?
Solve Word Problem

07/07/17

distance traveled to work

when Wayne Pourciau drives his car to work, the trip takes 30 minutes. when he rides the bus, it takes 45 minutes. the average speed of the bus is 12 miles per hour less than his speed when... more
Solve Word Problem

05/31/17

SOLVE WORD PROBLEM

On Monday, Harold picked up two donuts and four large coffees for the office staff. He paid $5.10. On Tuesday, Melinda picked up six donuts and three large coffees for the office staff. She paid... more
Solve Word Problem

05/05/17

Joe Fleet can jog at the rate of 8 mph. Ron Pack can hike carrying camping equipment at the rate of 4 mph. They leave from opposite ends of a 44-mile trail at t

Joe Fleet can jog at the rate of 8 mph. Ron Pack can hike carrying camping equipment at the rate of 4 mph. They leave from opposite ends of a 44-mile trail at the same time. How far does Ron travel... more
Solve Word Problem Linear Equations Lines

05/05/17

The cost of each chair? The cost of each table?

A party rental company has chairs and tables for rent. The total cost to rent 3 chairs and 3 tables is $17 . The total cost to rent 8 chairs and 4 tables is $37 . What is the cost to rent each... more
Solve Word Problem

05/04/17

Need help solving this problem

melanie and robert have a combined total of 60 pens. Melanie owns 8 more than 2 times the pens robert owns. How many pens does robert own?
Solve Word Problem

05/01/17

Negative one times the sum of twice a number and 3 is equal to two times the difference of -4 times the number and 3. what is the number?

Negative one times the sum of twice a number and 3 is equal to two times the difference of -4 times the number and 3. what is the number?
Solve Word Problem

04/30/17

Solve for the number of hours it will take to complete the job.

The cost to repair a bathroom is $5,070. Mario is charging $60 an hour for the work. Solve for the number of hours it will take to complete the job.
Solve Word Problem

04/05/17

It takes Mandy 4 hr to put up paneling in a room. Omar takes 5 hr to do the same job. How long would it take them, working together, to panel the room?

It takes Mandy 4 hr to put up paneling in a room. Omar takes 5 hr to do the same job. How long would it take them, working together, to panel the room?
Solve Word Problem

04/04/17

if tom brushes his teeth for 1/12 an hour a day how many minutes does rush his teeth in 2 weeks? what units of time do you need to change to solve this problem?

if tom brushes his teeth for 1/12 an hour a day how many minutes does om brush his teeth in 2 weeks? what units of time do you need to change to solve this problem?  
Solve Word Problem

04/01/17

The rectangle has a perimeter of 66cm and area is 216cm^(2), Its length is 6 more than twice its width.

Please solve as soon as possible
Solve Word Problem Age Problem Word Problem Help

03/21/17

Zoron is ten years older than his sister. In 3 years, he will be twice as old as she will be then. How old are they now?

How do i solve this problem and what are the steps?? SOMEONE PLS HELP
Solve Word Problem

03/08/17

start times

movie a runs for 750 minutes  movie b runs for 650 minutes and movie c runs for 90 minutes  if all the movies just started how many minutes before they have the same start time again
Solve Word Problem

02/20/17

find all pionts (x,y) with x+y that are 5 units from (-1,6)

hi having a hard time sloving this problem plz help thx
Solve Word Problem

02/15/17

The product of 2, and a number increased by 8​, is minus−48.

translate to an equation then solve 
Solve Word Problem

02/03/17

Owen ate three-eighths of a pizza for lunch. For dinner, he ate two-thirds of what was left from lunch. How much of the whole pizza did he eat for dinner?

Owen ate three-eighths of a pizza for lunch. For dinner, he ate two-thirds of what was left from lunch. How much of the whole pizza did he eat for dinner?

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.