Maliha E. answered 09/18/24
Expert Tutor in Physics, Math, and C++ | Personalized Learning
Store #1:
- Grapes: 3 pounds × $0.85 = $2.55
- Cantaloupe: 1 × $1.69 = $1.69
- Strawberries: 2 packages × $1.29 = $2.58
- Lettuce: 32 oz / 16 oz × $3.49 = $6.98
- Tomatoes: 3 pounds × $2.21 = $6.63
- Broccoli: $1.54 (3 heads)
- Eggs: 2 dozen × $0.89 = $1.78
- Milk: ½ gallon ($2.19) = $1.095
- Cheddar Cheese: 16 oz = 2 × $2.75 = $5.50
- Chicken: 5 pounds × $1.89 = $9.45
- Bratwurst: 1 package = $6.49
- Ground Meat: 6 pounds × $3.21 = $19.26
- Total for Store #1 = $66.115
- Store #2:
- Grapes: 3 pounds × $2.99 = $8.97
- Cantaloupe: 1 × $3.98 = $3.98
- Strawberries: Buy 1 Get 1 Free = $4.99
- Lettuce: 32 oz / 8 oz × $0.89 = $3.56
- Tomatoes: 2 pounds × $1.59 = $3.18
- Broccoli: $0.85 × 3 heads = $2.55
- Eggs: 2 dozen × $2.99 = $5.98
- Milk: ½ gallon ($3.59 / 2) = $1.795
- Cheddar Cheese: 16 oz = 2 × $1.50 = $3.00
- Chicken: 5 pounds × $4.89 = $24.45
- Bratwurst: 1 package = $5.99
- Ground Meat: 6 pounds × $4.49 = $26.94
- Total for Store #2 = $94.415
3. Allocate Costs by Category:
- Store #1:
- Vegetables: Lettuce + Tomatoes + Broccoli = $6.98 + $6.63 + $1.54 = $15.15
- Fruit: Grapes + Cantaloupe + Strawberries = $2.55 + $1.69 + $2.58 = $6.82
- Meat: Chicken + Bratwurst + Ground Meat = $9.45 + $6.49 + $19.26 = $35.20
- Other: Eggs + Milk + Cheddar Cheese = $1.78 + $1.095 + $5.50 = $8.375
- Store #2:
- Vegetables: Lettuce + Tomatoes + Broccoli = $3.56 + $3.18 + $2.55 = $9.29
- Fruit: Grapes + Cantaloupe + Strawberries = $8.97 + $3.98 + $4.99 = $17.94
- Meat: Chicken + Bratwurst + Ground Meat = $24.45 + $5.99 + $26.94 = $57.38
- Other: Eggs + Milk + Cheddar Cheese = $5.98 + $1.795 + $3.00 = $10.775
4. Calculate Percentages for Each Category:
- Store #1:
- Vegetables: ($15.15 / $66.115) × 100 = 22.91%
- Fruit: ($6.82 / $66.115) × 100 = 10.32%
- Meat: ($35.20 / $66.115) × 100 = 53.24%
- Other: ($8.375 / $66.115) × 100 = 12.66%
- Store #2:
- Vegetables: ($9.29 / $94.415) × 100 = 9.84%
- Fruit: ($17.94 / $94.415) × 100 = 19.00%
- Meat: ($57.38 / $94.415) × 100 = 60.77%
- Other: ($10.775 / $94.415) × 100 = 11.40%
Maliha E.
Do you want a graph too?09/18/24