Jessica R.

asked • 02/20/21

MATH HELP PLZ!!!

A​ sparkling-water distributor wants to make up 200 gal of sparkling water to sell for $5.00 per gallon. She wishes to mix three grades of water selling for $8.00, $3.00, and $4.50 per​ gallon, respectively. She must use twice as much of the​ $4.50 water as the $3.00 water. How many gallons of each should she​ use?

1 Expert Answer

By:

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.