Victoria F. answered 04/10/25
Tutor for K-12 | Building Strong Foundations & Confidence
The law of constant composition states that a chemical compound always contains the same elements in the same proportion by mass, regardless of the amount of the compound.
- From Sample A, we know:
- Mass of N2O = 2.85 g
- Mass of N = 1.82 g
- Mass of O = 1.03 g
- The ratios are:
- Nitrogen ratio: 1.82/2.85 = 0.638
- Oxygen ratio: 1.03/2.85 = 0.361
- Sample C:
- Mass of O = 1.55 g.
- Using the oxygen ratio 0.361, we calculate:
- Mass of N2O = 1.55/0.361 = 4.29g
- Then, using the nitrogen ratio 0.638, we calculate:
- Mass of N = 0.638 * 4.29 = 2.74g
- Sample D:
- Mass of N = 2.11 g.
- Using the nitrogen ratio 0.638, we calculate:
- Mass of N2O = 2.11/0.638 = 3.31g
- Then, using the oxygen ratio 0.361, we calculate:
- Mass of O = 0.361 * 3.31 = 1.20g
Final Results:
Sample C:
- Mass of N2O = 4.29 g
- Mass of N = 2.74 g
- Mass of O = 1.55 g
Sample D:
- Mass of N2O = 3.31 g
- Mass of N = 2.11 g
- Mass of O = 1.20 g
This method ensures the same ratios are applied to all samples, based on the law of constant composition.