We know that based on the ideal gas law equation, PV=nRT. Therefore, V/T=nR/P, since n, R, and P are constants. So we get V1/T1=V2/T2. , where V is in mL and T is in K. Now, you plug in the values with the right units and solve.
105mL/(273.15+59)K=45mL/x ---multiply x on both sides
[(105mL)x]/332.15K=45mL ---multiply both sides by 332.15K
(105mL)x=14946.75mL*K ---divide both sides by 105mL
x=142.35K --- convert from Kelvin to Celsius (if needed) K=273.15+C ---> 142.35=273.15+C ---> C=-130.8 C
x=-130.8 C
-130.8 degrees Celsius is the final answer