J.R. S. answered 11/27/19
Molality (m) = moles of solute per kg of solvent (not to be confused with molarity)
1a) 4.2% (m/m) = 4.2 g KBr/100 g solution. We need moles KBr and kg of water, so we proceed as follows;
moles KBr = 4.2 g KBr x 1 mol KBr/119 g = 0.0353 moles KBr
kg water = 100 g solution - 4.2 g KBr = 95.8 g H2O = 0.0958 kg H2O
molality KBr = 0.0353 moles / 0.0958 kg = 0.368 m
1b) 1.22 M C12H22O11 (sugar) , density 1.12 g/ml
Assume you have 1 liter of solution. Thus, you have 1.22 moles sugar. Now we need to find kg of H2O.
moles sugar = 1.22 moles
mass of sugar = 1.22 moles x 342 g /mol = 417 g sugar
total mass of solution = 1 L x 1000 ml/L x 1.12 g/ml = 1120 g
mass of H2O = 1120 g - 417 g = 703 g H2O = 0.703 kg H2O
molality of sugar = 1.22 mol / 0.703 kg = 1.74 m
1c) 1.87 M NaOH; density 1.04 g/ml
Assume you have 1 liter of solution. Thus, you have 1.87 moles NaOH. Now, find kg of H2O.
moles NaOH = 1.87
mass NaOH = 1.87 moles NaOH x 40.0 g/mol = 74.8 g
total mass of solution = 1 L x 1000 ml/L x 1.04 g/ml = 1040 g
mass of H2O = 1040 g - 74.8 g = 965 g = 0.965 kg H2O
molality of NaOH = 1.87 mol / 0.965 = 1.94 m
2). Percent composition by mass is the mass of each component divided by the total mass (x100%). So, we need to find the total mass and also the mass of each component.
Total mass = 2.34 g + 67.5 g = 69.84 g
mass of LiCl = 2.34 g
mass of H2O = 67.5 g
% by mass LiCl = 2.34 g / 69.84 g (x100%) = 3.35%
% by mass H2O = 67.5 g / 69.8 g (x100%) = 96.7%
Now, if the question meant to ask for the % composition of Li+, Cl- and H2O, then you would find mass Li, mass Cl and follow the procedure above.
LiCl molar mass = 42.39 g/mol
moles LiCl = 2.34 g x 1 mol/42.39 g = 0.0552 moles LiCl