Search
Ask a question
0

Word problem

At a mall, an orange costs m cents and an apple cost 7 cents less than an orange. Mrs. Vita bought 7 oranges and an apple.
A. find the total amount in cents Mrs. Vita paid in terms of m
B. If each orange cost 50 cents, how many did Mrs. Vita pay?

1 Answer by Expert Tutors

Tutors, sign in to answer this question.
David W. | I'll help you understand math!I'll help you understand math!
4.9 4.9 (63 lesson ratings) (63)
0
If an orange costs m cents, an apple costs m - 7 cents. We can't combine the two unless we are given a value for m.
 
7 oranges cost 7m cents, m + m + m... = 7 x m, but we just say 7m, like 7 of you would be 7 Chums.
 
One apple costs m - 7 cents. Two apples would cost 2(m - 7) = 2m - 14 cents, using the distributive property.
 
So, 7 oranges and an apple cost 7m + (m - 7). Again, using the distributive property, that's 7m + m - 7 cents.
 
Now, just like we don't call me 1 David, m is 1m, but since we only have one, we call it by its name.
 
m + 7m = 1m + 7m = 8m, like Chum + 7 Chums = 8 Chums.
 
Because we aren't given a value for m, the - 7 is still separate.
 
8m - 7 cents is what she paid for 7 oranges snd an apple.
 
Now, we are told that m = 50, so we put 50 where m is. Remembering that 8m means 8 x m...
 
8(50) - 7 = 400 - 7 = 393 cents = $3.93.
 
Let's check.
 
7 oranges is 7(50) = 350 cents
1 apple is 50 - 7 = 43 cents
350 + 43 = 393 cents = $3.93
 
Hey  we got the right answer(the most important part of my pencil is the eraser!). Hope this helps!