Search 83,141 tutors
FIND TUTORS
Ask a question
0 0

A supermarket charges $4.50 for eight cans of cat food, at the same rate how much would 28 cans of cat food cost?

Tutors, please sign in to answer this question.

3 Answers

You have to obtain the unit value per can which is
4.50/8
Then obtain the value for the 28
(4.5/8)*28 = 15.75
Catherine,
 
You need to find the price for (8 + 8 + 8 + 4) = 28 cans of cat food.
 
This works out to (3 x $4.50) + 4 x ($4.50/8) = (3 x $4.50) + ($4.50/2) = $13.50 + $2.25 = $15.75
The $4.50 is for all 8 cans of cat food, so the cost for each can is:
 
$4.50/8 = $0.5625 per can    [56.25 cents per can)
 
So for 28 cans:
 
($0.5625 per can)*(28 cans) = $15.75
 
-----
 
Another way to do it is to set up a proportion:
 
$4.50/8 = $x/28
 
Solve for x - same answer as above.