Search
Ask a question
0

solve using unitizing. 5 CDs cost $12. How much do 9 CDs cost? What is unitizing. How is it different from unit rate?

I found the answer using unit rate. Not sure what the difference between unit rate and unitizing is. Best I can tell is that unitizing is used mostly in grocery stores. How would this problem be solve with unitizing. Thanks

1 Answer by Expert Tutors

Tutors, sign in to answer this question.
OLUWASEUN O. | Tutor in Math, Pre-Medical/Medical courses and Fitness/Martial Arts,Tutor in Math, Pre-Medical/Medical cours...
0
12/5=2.4  so 2.40dollars=unit rate
 
12dollars/5cds=2.40/1cd=unit rate
 
since it cost 2.40 dollars for 1cd, then 2.40 dollars X 9cds=21.60 dollars for 9cds ;)