Ryan B.

asked • 05/25/17

Word question consisting of two pack

You purchase 2 pencils packs and 3 highlighter packs which equals $8.25. You friend purchases 5 pencil packs and 2 highlighter packs for $11. Solve how much each pack is.

1 Expert Answer

By:

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.