Inactive Tutor answered 12/08/16
Tutor
New to Wyzant
T = Taylor's rate = 1/132 jobs per hour
M = Michelle's rate = ?
The trick is to add their rates of work, and figuring out how to use that.
Jobs completed in time t is
J = (rate)*t
For Taylor alone, the rate is 1/132 and the time is 132.
1 = (1/132)(132) This is true!
1 = (1/132)(132) This is true!
For both of them together, the combined rate is T+M, or (1/132 + M), and time t=33.
1 = (1/132 + M)(33)
1 = 33/132 +33M
99/132 = 33M
divide both sides by 33
3/132 = M
M = 1/44 jobs per hour.
It would take Michelle 44 hours to complete the job alone.
Check:
1 =? (1/132 + 3/132)(33)
1 =? (4/132)(33)
1 =? (1/33)(33)
1 = 1 true!