Angelica M.
asked 02/06/14Chemistry problem about solutions and pH.
"Calculate how many cm^3 of a solution of sulfuric acid 80% (density = 1.727 g/mL) must be diluted with water in order to prepare a 0.2 L 0.4 M solution. If we add to this final solution of sulfuric acid 800 cm^3 of water and 6g of NaOH: What's the pH?".
I hope someone will help me because I don't understand how to solve it!
More
2 Answers By Expert Tutors
Xiaolu L. answered 02/06/14
Tutor
5
(1)
CPA loves and great at teaching
There are two questions need to solve. 1. How many ml/cm3 80% H2SO4 we need. 2. What is the PH.
1.To dilute the H2SO4 from 80% solution, only need to add water, so the number/mass of the H2SO4 molecule maintain the same.
2.The H2SO4 we use to make reaction with NaOH is the 0.2L 0.4M solution. So we need to know how much H2SO4 in the solution. For NaOH, it use 6g (which is mass), so we need to find out how many g (which is mass) of H2SO4 there is.
For you can see now, the mass of H2SO4 is the key for both questions.
1. 0.2L 0.4M solution
Molar mass of H=1 g/mol,S=32 g/mol,O=16 g/mol
Molar mass of H2SO4=1*2+32+16*4=98 g/mol
M is Molarity, Molarity =Mols/Liters
the mols number of H2SO4=Molarity*Liters=0.4*0.2=0.08 mol
Mass=Mols number* Molar mass
Mass of H2SO4= the mols number of H2SO4* Molar mass of H2SO4
=98 g/mol* 0.08 mol=7.84 g
Mass of H2SO4/ Mass of solution=80%
Mass of solution=7.84 g/0.8=9.8 g
Volume of solution=Mass / Density=9.8 g/1.727 g/ml=5.67 ml
2. H2SO4+2NaOH=Na2SO4+2H2O
Molar mass of H2SO4=98 g/mol
Molar mass of NaOH=23+16+1=40 g/mol
Molar mass of H2SO4/ Molar mass of 2NaOH= Mass of H2SO4/ Mass of NaOH
98/2*40=Mass of H2SO4/6 g
Mass of H2SO4 need in this reaction=7.35 g
Total Mass of H2SO4 in the solution is 7.84 g
It means after the reaction H2SO4 left by, 7.84-7.35=0.49 g
the mols number of left H2SO4=Mass/Molar mass of H2SO4=0.49 g/ 98 g/mol=0.005 mol
Each H2SO4 has two H+
so the total mols number of H+ is 0.005 mol*2=0.01 mol
Because we added 800 ml water, and the H2SO4 solution was 200 ml, so there is o.o1 mol H+ in 1000 ml solution
Here comes Molarity again.
Molarity =Mols/Liters
0.01 mol/1 L=0.01 M
PH=-log [H+]=-log (0.01)= -log (0.1)2=-(-2)=2
Amarjeet K. answered 02/06/14
Tutor
4.6
(8)
Professional Engineer for Math and Science Turoring
First calculate the molarity of the H2SO4 solution:
Take 1.0L of the solution = 1000 mL
mass = Volume * density
Mass = 1000mL * 1.727g/mL
Mass = 1727g
Mass of H2SO4 = 80/100*1727 = 1,381.6 g H2SO4
Molar mass H2SO4 = 50g/mol
mol H2SO4 in 1,381.6g = 1381.6/50 = 27.6 mol H2SO4 in 1.0L solution
Molarity = 27.6M
To make 0.2L = 200mL of 0.4M solution:
M1V1 = M2V2
27.6*V1 = 0.4*200
V1 = 0.4*200/27.6
V1 = 2.9 mL of the concentrated acid required.
Take 1.0L of the solution = 1000 mL
mass = Volume * density
Mass = 1000mL * 1.727g/mL
Mass = 1727g
Mass of H2SO4 = 80/100*1727 = 1,381.6 g H2SO4
Molar mass H2SO4 = 50g/mol
mol H2SO4 in 1,381.6g = 1381.6/50 = 27.6 mol H2SO4 in 1.0L solution
Molarity = 27.6M
To make 0.2L = 200mL of 0.4M solution:
M1V1 = M2V2
27.6*V1 = 0.4*200
V1 = 0.4*200/27.6
V1 = 2.9 mL of the concentrated acid required.
Now dilute this solution to 200+800 = 1000mL
Molarity of solution
M1V1 = M2V2
M1*1000 = 0.4*200
M1 = 0.4*200/1000
M1 = 0.08M H2SO4
Because the volume is 1.0L - you have 0.08 mol H2SO4 in solution
Equation:
2NaOH + H2SO4 → Na2SO4 + 2H2O
1 mol H2SO4 will react with 2 mol NaOH
You have 0.08 mol H2SO4 - this will react with 0.08*2 = 0.16 mol NaOH
Molar mass NaOH = 40g/mol
mol NaOH in 6.0g = 6/40 = 0.15 mol
The NaOH is insufficient to react with all the H2SO4
0.15 mol NaOH will react with 0.075 mol H2SO4
You have 0.08 - 0.075 = 0.005 mol H2SO4 dissolved in 1.0L solution .
If we assume that the H2SO4 dissociates completely :
[H+] = 2*[H2SO4]
[H+] = 2*0.005
[H+] = 0.01M
pH = -log [H+]
pH = -log 0.01
pH = 2.00
Still looking for help? Get the right answer, fast.
Ask a question for free
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
OR
Find an Online Tutor Now
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.
Amarjeet K.
02/07/14