Alex M.

asked • 10/21/15

Graphing inequalities help please!!

For a field trip to the museum, the science club can purchase individual tickets for $4 each or a group pass for $160. How many club members are necessary for it to be cheaper to buy a group pass than to buy individual tickets? Write and solve an inequality to answer this question.

1 Expert Answer

By:

Michael J. answered • 10/21/15

Applying SImple Math to Everyday Life Activities

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.