
Deepti S. answered 10/09/15
Tutor
5.0
(144)
Economics tutor
First of all, according to my understanding, the answers should be for a month only since question 7 asks clearly the increase in MC by adding one fulltime worker for the entire month. Therefore, assuming the production of 800 sweaters is for a month, my answers are as follows:
1. You got it right.
Total Revenue (TR) = Selling price × Q
= $150 × 800 = $120,000
2. Total Cost (TC) = Fixed Cost (FC) + Variable Cost (VC)
FC = Mortgage + Utilities + Taxes & Permits
= $1200 + $500 + $200 = $1900.
VC = Materials + Wages + Employee Benefits
Material Cost = Cost per sweater × Q
= $20 × 800 = $16,000
Wages = Cost of number of hours worked by one employee per month × Number of employees
Cost of number of hours worked by one employee per month is as follows:
1 employee works 40 hours per week.
1 employee works (40 hours × 4 weeks) = 160 hours per month ( since 4 weeks = 1 month)
1 employee gets 160 × $10 (since $10 per hour is the wage for regular shift) = $1600 per month.
Therefore, cost of number of hours worked by one employee per month is equal to $1600.
Wages = $1600 × 50 = $80,000
Employee Benefit = Cost per worker per month × Number of employees
= $50 × 50 = $2500.
Therefore VC = $16,000 + $80,000 + $2,500
= $ 98,500
Total Cost (TC) = $1,900 + $98,500 = $ 100,400
3. Average Cost (AC) = (Total Cost / Q)
= ($100,400 / 800) = $125.5
4. Total Profit = TR - TC
= $120,000 - $100,400 = $19,600
5. Average Profit = Total profit / Q
= $19,600 / 800 = $24.5
6. Marginal Product =
Since 10 hours of labor are required to knit one sweater, then
160 hours (number of hours worked by one employee per month) of labor are required to knit (160 / 10) 16 sweaters.
Therefore, the MP = 16 sweaters
7. Marginal Cost = Increase in Total Cost by adding one more fulltime worker.
The increase in TC will be brought about by change in VC component, since the FC component will remain unchanged.
Therefore MC = Increase in wages + Increase in employee benefits + increase in materials' cost
= $1,600 (wage for one employee per month as calculated above) + $50 (per employee per month)
+ $320 ($20 × 16) (material cost per sweater × MP)
= $ 1,970.
8. MRPL = MP × Selling Price
= 16 × $150 = $2,400
Marginal Profit = MRPL - MC
= $2,400 - $1,970 = $430
9. New MC (with overtime) = Increase in wages + Increase in materials' cost (There will be no increase in employee benefits because we are not hiring a new employee but making one employee do overtime)
= $2,400 (160 hours × $15) + $320
= $2,720.
10. No, i would not advise to use overtime labor because the MC with overtime labor is more than the MC with additional labor. This will result in less marginal profit with overtime labor as compared to marginal profit with additional labor, and no firm would like to decrease its profits.
I hope your queries are satisfied.