03/08/16

Mexico was under Spanish rule for how many years?

I don't know the answer and I need it 

what is the meaning of "qeutsch noj" in english

what is the meaning of "qeutsch noj" in english "qeutsch noj"

03/03/16

Find the cost

 an original price of a goldfish box is $7.50  Discount: 10%

Ling has $17.25 after buying a skirt for $15.00 and a sweater for $13.75. How much money did he begin with?

Ling has $17.25 after buying a skirt for $15.00 and a sweater for $13.75. How much money did she begin with?

The weldy family has 70 miles to travel. It takes 1 1/2 hours to make the trip. What is their average speed in miles per hour?

I have the answer I don't know how they got it. 46 2/3  

i need help

A farmer had a total of 995 horses and cows. After selling some of the horses and cows, he had 510 horses and 390 cows left. How many horses and cows did he sell altogether?   I need help.

03/03/16

The price of admission is $5 for aduAfter counting the profits from the money box,she found that the total amount collected was $225. How many tickets were sold

I need help with math and I'm in 9th grade. I like chocolate Umm yeah. Ig

03/02/16

I need help with text

I must translate text to English and I wonder whether this is correct. Could anybody elp me? :(   It is much easier to do what you did the whole life. It is much easier to don’t question things... more

03/02/16

I translate text from Polish to English and I have problems with some sentences

Can anybody check whether I made any mistakes? I really need help with this :(   We are different. We look different. We speak differently. We think differently. We believe in different things.... more

03/01/16

emmanuel bought 28 lbs of potting soil this week. this amount is 4lbs more than twice the amount of potting soil he bought last week

emmanuel bought 28 lbs of potting soil this week. this amount is 4lbs more than twice the amount of potting soil he bought last week. let p represent the unknown info. write an equation to model... more

Mary used 2 5/6 pounds out of the 8 1/3 pounds of candy she had. How many pounds left? What fractional part, what decimal part, and what percent did she use?

I need help with this math problem. I don't really know how to calculate the answer. Please get back to me ASAP ( as soon as possible)

02/27/16

What role did politics play in the Industrial Revolution?

 How did Politics play in Industrial revolution. The impact and the effect

Suppose you could spend $7 every hour, night and day. How much could you spend in a year?

I just want to know whats the answer, and how do you get it 

02/26/16

3 students share 5 peaches equally. how many peaches does each student get

3 students share 5 peaches. How many peaches does each student get

02/26/16

How many hotdogs did sam buy?

sam bought a total of 25 hamburgers and hotdogs. his bill was $70.50. if each hamburger cost $3 and each hotdog cost 2.50 how many hotdogs did sam buy?

02/25/16

what fraction of her paycheck did she deposit in each account?

Mrs Lopez spends 9/12 of her paycheck on groceries and bills.  She deposits the rest of the money equally into three accounts. What fraction of her paycheck did she deposit in each account? 

English Choose Question

Choose the correct answer and would you mind telling me the reason. I live in a large detached house ............. the outskirts of the city A) with        B) at         C) in      D) on

02/24/16

if i get paid $60 evry two weeks how many weeks will it take me to make $569.33

I get paid $60 dollars every two weeks  I did some online shopping and my total was $569.33

How do I write an equation?and how do i solve this?

A cable company charges $65 for their basic service.Each premium channel costs an additional $15 per month.Write an equation that shows the total monthly costs for using this cable company.How many... more

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.