02/24/16
solve a system of quation that represent the situation
Sue Sold tickes for a baseball game.Each adult tickets costs $5 and each student ticket costs $3 the total number of tickets sold was 100 and the total sales were $450.How many of ticket were sold?
02/24/16
An electrician can wire on average 4.5 houses in a week. How many months will it take her to wire 55 houses if she wires the same number each week
An electrician can wire on average 4.5 houses in a week. How many months will it take her to wire 55 houses if she wires the same number each week andfigures on 4.5 weeks per month. use y+mx=b
02/24/16
James lives 3.42 kilometers from school. Megan lives o.76 kilometer from school.
The distance James lives from school is how many times as long as the distance Megan lives from school?
02/24/16
could someone help me find the GCF
Factor the following by taking out the greatest common factor.
12b+3
02/24/16
Math word problem
Sandy leave the town traveling at a rate of 30 miles per hour. 1 hour later Monica leave the same town traveling the same route at a rate of 40 miles per hour how long will it take Monica to...
more
Stretch Your Thinking
The directions for lemonade say to put 2 cups of the liquid concentrate into 1 gallon of water. If Olivia only wants to make 1 pint of lemonade, how many fluid ounces of concentrate should she use?...
more
02/22/16
Hans bought 23 pounds of flour for $12 . How many dollars did he pay per pound of flour?
If necessary, round your answers to the nearest hundredth.
02/22/16
College word problem
Although flight speed is dependent upon the weather and the wind, in general, a Canada goose can fly about 10mph faster than a great blue heron. In the same time that a Canada goose travels 120...
more
02/21/16
Help with word problem. Using inequities.
Concert tickets are sold for $15 in advance and $20 at the door. There were 120 tickets sold in advance. Write and solve an inequity to determine how many tickets must be sold at the door for the...
more
02/18/16
the price of 2 pears and 6 apples is $14.the price of 3 pears and 9 apples is $21. can you determine the unit prices for pears and apples?explain.
the price of 2 pears and 6 apples is $14.the price of 3 pears and 9 apples is $21. can you determine the unit prices for pears and apples?explain.
02/18/16
john has 24$ more than twice as much as brandon. together they have 150$. how much money each boy have
system of equation
01/25/16
Fascism, Nazism, WWII
Hi,
Can someone simply explain/breakdown what fascism is and what nazism is and compare/contrast between them? I'm having difficulty seeing what they are.
Also, why did fascism gain support in...
more
Still looking for help? Get the right answer, fast.
Ask a question for free
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
OR
Find an Online Tutor Now
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.