19 Answered Questions for the topic Units

08/22/19

Algebra 1 , i do not know how to do this, or go about it, im so confused can you please help me!!

Given the function   Write the new function after a translation of 6 units RIGHT.

mathematics whole numbers

a group of 3 adults and 10 children bought a ticket to watch dance performance. each adult ticket cost $7 more than each child ticket. the group paid a total of $125. what was the cost of each... more

04/10/19

Point vs Pixel: What is the difference?

What is the difference between points and pixels?
Units

06/26/18

Fill in the blanks with appropriate units.

10_________ 70____________= 11____________ 10___________
Units Measurements

05/31/18

Paid 1000 for 1 Hectar, How much is paid for 1Km

If someone is paid 1000 for 1 Hectar, How much is he/she going to be paid for 1km?

02/14/18

If bob in 3 weeks did 12 websites and then in 5 weeks did 20 websites....whatwould be his unit rate

Unit rates....3 weeks made 12 websites But then in 5 weeks he made 20....need to know how many units per week he made
Units

12/09/17

A car travels 200 miles in 3 hours. What is the cars speed?

(include units in your answer
Units

09/21/17

Convert 26 1/2 miles and 1 1/4 gas to a unit

26 1/2 miles and 1 1/4 gallon of gas to a unit
Units

01/31/17

A machine to manufacture fasteners has a setup cost of $1,100 and a unit cost of $0.006 for each fastener manufactured. A newer machine has a setup cost of $1,7

A machine to manufacture fasteners has a setup cost of $1,100 and a unit cost of $0.006 for each fastener manufactured. A newer machine has a setup cost of $1,700 but a unit cost of only $0.0025... more

10/21/16

How many pills of each brand will provide the required amounts of vitamin?

A person is ordered by a doctor to take 11 units of vitamin A, 8 units of vitamin D, and 7 units of vitamin E each day. There are three brands of vitamin supplement available: brand X contains 2,... more

08/21/16

For how many days does Bernice need to sell sea shells to earn 2430 dollars?

Bernice sells 135sea shells by the sea shore every day. She sells each sea shell for 3 dollars.

08/21/16

How many gallons of water does the family use for showering every morning?

Every minute, 2.2 gallons of water flows from a shower. A family of 5 people showers for an average of 9 minutes each every morning.
Units

04/28/16

A square has sides of 7 units long. What is the perimeter of the square?

the perimeter of the square with it being 7 units long 
Units

03/27/16

Which is more economical?

At the grocery store, Fred finds that the 10oz jar of pasta sauce costs $1.50, 24oz jar of pasta sauce costs $2.50 and the super-size 64oz jar costs $6.00. If Fred has a coupon for 50 cents off,... more

Stoichiometry Problem

C2H4 + O2 → CO2 + H2O -If you start with 45 grams of ethylene (C2H4), how many grams of carbon dioxide should be produced?-Theoretically, how many liters of carbon dioxide will you produce if 55.3... more

Compute the number and total cost of the units available for sale in year 2015

Seminole Company began year 2015 with 28,000 units of product in its January 1 inventory costing $16.60 each. It made successive purchases of its product in year 2015 as follows. The company uses a... more

03/03/15

determine the equation of g(x) that results from translating the function f(x)= (x+6)^2 to the right 8 units

a) g(x)= (x-2)^2 b) g(x) = (x+14)^2 c) g(x) = (x+6)^2 -8 d) g(x)= (x+6)^2 +8
Units

12/26/14

tian makes his own pizza dough. he uses 2 packages of yeast for every 3 cups of flower. he needs 5 cups of flower to make enough pizza...

tian makes his own pizza dough. he uses 2 packages (p) of yeast for every 3 cups (c)of flour. he needs 5 c flour to make enough pizza for his family. how many packages of yeast does he need? Round... more

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.