22 Answered Questions for the topic Aleks

Aleks Algebra

06/22/21

PLEASE HELP ME SOON

A supply company manufactures copy machines. The unit cost C (the cost in dollars to make each copy machine) depends on the number of machines made. If x machines are made, then the unit cost is... more

I need help with this quadratic rocket question ;-;

A model rocket is launched with an initial upward velocity of 175/fts. The rocket's height h (in feet) after t seconds is given by the following.h=175^t-16t^2Find all values of t for which the... more
Aleks Algebra

04/07/21

I NEED THE ANSWER SOOOON PLZ HELP

Maya will rent a car for the weekend. She can choose one of two plans. The first plan has an initial fee of $42 and costs an additional $0.19 per mile driven. The second plan has an initial fee... more

04/07/21

i need the answer soon

A family has two cars. The first car has a fuel efficiency of 15 miles per gallon of gas and the second has a fuel efficiency of 35 miles per gallon of gas. During one particular week, the two cars... more
Aleks Algebra

04/02/21

A phone company offers two monthly plans. Plan A costs $17 plus an additional $0.09 for each minute of calls. Plan B costs $9 plus an additional $0.11 for each minute of calls.

For what amount of calling do the two plans cost the same? What is the cost when the two plans cost the same?
Aleks Math

10/09/20

I need help with this math problem.. can someone help?

Ann spent a total of $80at the grocery store. Of this amount, she spent $28 on fruit. What percentage of the total did she spend on fruit

04/03/19

what is 406/46=

04/03/19

what is 406/46=

04/03/19

what is 406/46=

03/14/19

Simplify the following: -2s + 3t - 5t + 6s

Aleks Math Algebra 1

02/21/19

Please help with this question

Amy is going to rent a truck for one day. There are two companies she can choose from, and they have the following prices. Company A has no initial fee but charges 60 cents for every... more
Aleks Math Algebra 1

02/21/19

Please answer this question

A phone company offers two monthly charge plans. In Plan A, there is no monthly fee, but the customer pays 6 cents per minute of use. In Plan B, the customer pays a monthly fee of $2.80 and then an... more

10/24/18

Multi step inequalites

Lisa drives a truck for a soft drink company. Her truck is filled with 15-ounce cans and 70-ounce bottles. Let c be the number of 15-ounce cans the truck is carrying, and let b be the number... more

10/24/18

multi step inequality

Ryan and Latoya each ran every day as part of an exercise routine. Ryan ran 3 miles each day for x days. Latoya ran 4 miles each day for y days.The total number of miles that Ryan ran is greater... more

Expression of Fourth Angle

The sum of the four angle measures of any convex quadrilateral is 360 degrees. Suppose that a convex quadrilateral has angle measures of 90 , 2y+7 , and 10y-3 degrees. Write an expression for the... more
Aleks

11/02/14

Last year, Donna invested her money in two purchases.

Last year, Donna invested her money in two purchases. She purchased a certificate of deposit for $2000 that paid 4% interest per year and purchased $6000 in corporate bonds paying 9% interest per... more

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.