William C. answered 10/26/23
Experienced Tutor Specializing in Chemistry, Math, and Physics
It can be shown (see comments below) that
v02 = 2gx[sin(θ) +μk cos(θ)]
(v02/2gx) – sin(θ) = μk cos(θ)
μk = (v02/2gxcos(θ)) – tan(θ)
μk = (169/2(9.8)(14)cos(11°)) – tan(11°) ≈ 0.433
William C.
mg sin(θ) from gravity and μₖmg cos(θ) from friction are the decelerating forces on the skater.10/26/23
William C.
So a = F/m = –g[sin(θ) + μₖcos(θ)]10/26/23
William C.
So –v₀² = –2gx[sin(θ) + μₖcos(θ)]10/26/23
William C.
I see, after a subsequent response, that I answered a different question than the simpler one actually asked!10/26/23
William C.
v² – v₀² = –v₀² = 2ax since v = 0 when the skater stops.10/26/23