William W. answered 03/28/23
Top Pre-Calc Tutor
Let "x" be the amount of 87.5% solution. That means, after you mix in 20 mL of 45% solution, you will have a total of "x + 20" mL.
So:
0.875x + 0.45(20) = 0.65(x + 20)
0.875x + 9 = 0.65x + 13
0.225x = 4
x = 160/9 or approx 17.8 mL of 87.5% HCl solution