William W. answered 11/16/22
Experienced Tutor and Retired Engineer
Let's use SI units. 49 km/h x 1000m/3600s = 13.611 m/s and 122.5 km/hr = 34.028 m/s
The initial energy (kinetic) = 1/2mv2 = 1/2m(110/9)2 = 92.631m joules
The final energy = 0
Then the work done is 92.631m joules (lost due to friction)
FF = μN = μmg = 9.81μm
Work = Fd = (9.81μm)(12) = 117.72μm
So 117.72μm = 92.631m or 117.72μ = 92.631 meaning μ = 92.631/117.71 = 0.7869
If the car is traveling 34.028 m/s (122.5 km/hr) then its kinetic energy = 1/2mv2 = 1/2m(34.028)2 = 578.94m joules
The work will be Fd = μNd = μmgd = (0.7869)m(9.81)d = 7.7193md
So 578.94m = 7.7193md or 578.94 = 7.7193d meaning d = 578.94/7.7193 = 75 m