q = (102 -p)^2 =102^2 -204p +p^2
q' = dq/dp = 2(102-p)(-1) = -204 +2p
q'(32) = -204 +2(32) = -204 + 64 = -140
a $1 increase in price will cause 140 decrease in quantity demanded
q(32) =(102-32)^2 = 70^2 = 4900
q(33) = 102-33)^2 = 69^2 = 4761
4900-4761 = 139
q(31) = 102-31)^2 = 71^2 = 5041
5041-4900 = 141
(139+141)/2 = 140
$2 increase from $31 to $33 causes a decrease in quantity purchased of 280
5041-4761 = 280
280/2 = 140 decrease per $1 increase in price
price elasticity of demand = % change in quantity divided by % change in price
= change in quantity divided by quantity all over change in price divided by price
= (change in quantity times price) divided by change in price times quantity)
using the derivative gives the instantaneous price elasticity at a point on the demand curve where "change in quantity" and "change in price" approach zero.
a 1% increase in price when P=$32 is .01(32) = a 32 cent increase to $32.32
q = (102-p)^2
q(32) = 70^2 = 4900
q(32.32) = (102-32.32)^2 = 69.68^2 =4855.3024
that's a decrease in quantity demanded of 4900-4855.3024 = 44.6976
44.6976/4900 = .00912 = 0.912% decrease in quantity demanded = almost -1%
IF you took the demand function literally (which is not realistic), the maximum revenue would be when price approached infinity dollars. But that's nonsensical.
at P =$0, revenue = $0, when P=$102, revenue = $0
profit maximizing price is somewhere between 0 and $102
1/3 the way between them is 102/3 = 34
$34.00 is the revenue maximizing price, not just rounded off to nearest cent, but exactly $34,00
R(33) = 33(102-33)^2 = 33(69)^2 = 33(44761) = 147,113
R(33.99) = 33.99(102-33.99)^2 = 33.99(68.01)^2 = 157215.9898
R(34) = 34(102-34)^2 = 34(68)^2 = 34(4624) = 157,216
R(34.01) = 34.01(102-34.01)^2 = 157,215.9898
R(35) = 35(102-35)^2 = 35(67)^2 = 35(4489) = 157,115
q= 4624 when P=$34
Revenue = pq = p(102-p)^2 = 102^2(p) -204p^2 + p^3
take the derivative and set = 0
R' =102^2 - 408p +3p^2 = 0
p^2 -136p + 10404/3 = 0
p = 136/2 + or - (1/2)sqr(136^2 -4(10404)/3)
= 68 + or - (1/2)sqr(18,496-13872)
=68+or -34
=$34 or $102
$34 maximizes revenue, $102 minimizes revenue