Yefim S. answered 12/28/21
Math Tutor with Experience
v = λf = 0.38m·1000Hz = 380 M/s
v = √γRT/μ; γ = 1.4; R = 8.31 J/molK; μ· = 0.02897 kg/mol;.
T = v2μ/(γR) = 3802 ·0.02892/(1.4·8.31) = 359 K = 86° C
Yefim S.
You right, thank you12/29/21
Grigoriy S.
12/29/21