Joseph D. answered 09/10/19
Math Tutor with B.S. in Physics
Hi Jonathan G.,
In two dimensions, the magnitude of the velocity (speed) is equal to the square root of the sum of its squared components, |v| = [ (vx)2 + (vy)2 ]1/2 and the direction is found by the inverse tangent of y component divided by the x component, ∠v = tan-1 (vy/vx).
a) |v| = [ (20)2 + (40)2 ]1/2 = 20√5 = 44.7 or 45 m/s rounded.
∠v = tan-1(40/20) = 63.4o or 63o rounded.
The velocity vector v has a magnitude of 45 m/s in the direction above the +x axis 63o towards the +y axis.
b) See if you can do the acceleration a. |a| = [ (ax)2 + (ay)2 ]1/2 and ∠a = tan-1 (ay/ax)
The answers are |a| = 6.3 m/s2 and ∠a = -72o (clockwise below the +x axis).
Have fun! I hope this helps, Joe.