Search 74,030 tutors
FIND TUTORS
Ask a question
0 0

the equation y=2/3x represents the cost y(in dollars)for x pounds of bananas.

Tutors, please sign in to answer this question.

1 Answer

y= 2/3x
You simply plug in the number of pounds of bananas for the equation.
 
y=2/3(8)
y=16/3  which converts to 5.333
 
This means that 8 pounds of bananas is equal to $5.33.

Woodbridge Math tutors