Kemal G. answered 04/30/17
Tutor
4.8
(5)
Patient and Knowledgeable Math and Science Tutor with PhD
Hi William,
distance = 1.2at^2
Since, acceleration is constant,
100 = 1/2*15^2a
a = 8/9 ms^-2
Let the time it takes for it to get to point A from the start be x. Then. we can write below based on the given relationship between the velocities
8/9x = v
8/9(x+15) = 3v
3*(8/9x) = 8/9(x+15)
x = 15/2 sec
Now, we can find the velocity at point A.
VA = (15/2)*(8/9)
= 20/3 ms-1
The acceleration at A is 8/9 ms-2
Kemal G.
Hi Ade I., Since velocity equals acceleration times time (v = at), I simply wrote an equation describing that. We found that a = 8/9 ms^-2 so I inserted that in the equation. And I let the time it took for the particle to get to point A from the start be x. We don't know its velocity so I called its velocity at point A v. As a result, the equation simply became v = 8/9 * x. I hope this explanation clarifies it for you.
Report
10/25/22
Ade I.
I don't understand from 8/9x=v. Can you please explain further. I would really appreciate that10/23/22