Bryan P. answered 01/04/16
Tutor
4.9
(470)
Math, Science & Test Prep
You can only buy four to start: 4 * 30 = 120 130 - 120 = 10 left over
Sell for 50 each: 4 * 50 = 200 200 + 10 = 210 Tally: 4
Buy seven: 7 * 30 = 210 0 left over
Sell six for 50, one for 65: 6 * 50 + 65 = 365 Tally: 11
Buy twelve: 12 * 30 = 360 365 - 360 = 5 left over
Sell eleven for 50, one for 65: 11 * 50 + 65 = 615 615 + 5 = 620 Tally: 23
Buy twenty: 20 * 30 = 600 620 - 600 = 20 left over
Sell seventeen for 50, three for 65: 17 * 50 + 3 * 65 = 1045 1045 + 20 = 1065 Tally: 43
Now we have enough money to buy the max 26: 26 * 30 = 780 1065 - 780 = 285 left over
Sell 23 * 50 + 3 * 65 = 1345 1345 + 285 = 1630 Tally: 69
1630 - 780 = 850 left over
23 * 50 + 3 * 65 = 1345 1345 + 850 = 2195 Tally: 95
2195 - 780 = 1415 left over
22 * 50 + 4 * 65 = 1360 1360 + 1415 = 2775 Tally: 121
You can see the repetitive nature of this computation, best completed on a spread sheet. But the only reason to go through all this is if you need to keep track of how many transactions are involved. The question appears to be asking only how many pairs of glasses need to be moved.
If x is the total number of glasses moved, then we can write an equation for the profit based on the difference in purchases and sales prices. All of the glasses make at least 20 dollars profit. Every eighth pair makes an extra 15 dollars. Therefore:
Total = 130 + 20x + 15x/8
Total = 130 + 175x/8
9999 = 130 + 175x/8
9869 = 175x/8
78952 = 175x
451.15 = x
So 451 pairs of glasses would be just shy of 9999.
452 pairs of glasses would put you over.