Eric M. answered 09/24/15
Tutor
4.9
(24)
Expert Physics and Math Teacher - College Physics Faculty
Distance= 15cm+12cm=27cm
Displacement = since they are in different directions you have to solve the triangle for the hypotenuse.
Displacement=sqrt(12*12+15*15)=19.2cm
average speed=0.27m/60secs=0.0045 m/s
average velocity = 0.192 m/60 =0.0032m/s in the direction as measured ccw from West axis (38.7deg)