Inactive Tutor answered 09/17/13
Tutor
New to Wyzant
Her answer is reasonable based on the average lifetime of 70 years.
You can calculate the number of breaths a person takes in a lifetime by multiplying the number of breaths per day with the number of days in an average lifetime. If we assume an average lifetime of 70 years and we use the conversion that there are approximately 400 days in a year, we get...
30,000 breaths/day x 400 days /year x 70 years /lifetime = 84 x 10 ^7 breaths /lifetime = 840 x 10^6 breaths/lifetime = 840 billion breaths/lifetime
This will give an order of magnitude estimate that is of the same order as the answer that Kelly obtained.
Inactive Tutor
09/17/13