Asok B. answered 09/01/15
Tutor
4.7
(18)
Ph. D in Biochemistry, willing to teach Chemistry, Biochemistry, Math
It seems the Alpha Romeo took 7.8 s to go from rest to a speed of 3m/0.8 s =3.75 m/s
using the formula v=u+ ft= o+ f.(7.8)
therefore 3.75 =7.8 f or f = 3.75/7.8 = 0.48 m/s2
The magnitude of its acceleration is o.48 m/s2