Given
V= 1.5 L = 1.5 * 10^-3 m^3
P = 10^5 Pa
R = 8.314 J / (mol * K)
Note: J = Pa * m^3
n = number of moles
N = number of particles of the gas
N_a = avogadro number, the number of particles in 1 mole = 6.022 * 10^23 particles / mol
m = n * M
Solution:
vrms = sqrt(3*RT / M), where M is molar mass in kg / mol
RT = M*vrms2/3
PV = nRT = (n*M*vrms2)/3 = (m*vrms2)/3
m = 3PV / vrms2 = 0.8 * 10^-3 kg = 0.8 grams
Therefore, the answer is A.