ASAP please help algebra 1
Part A: Solve the equation to determine the solutions. Is it Ms. Jackson's document? If not, what are the correct solutions to the problem on this document? *you come across another document with...
more
03/24/21
Greg and paint 🎨
(02.01;02.02 MC)The ratio of the number of cups of yellow paint to the number of cups of blue paint that Greg mixed to make a shade of green paint is 2:1.Part A: Write a sentence to describe the...
more
03/23/21
Point D(2,−4) is rotated 180° about the origin, what is the coordinate of D’?
Point D is rotated 180° about the origin, what is the coordinate of D’?
03/23/21
algebra 1 help please, explain all answers
The movie, Hidden Figures tells the story of how 3 african american women Katherine G johnson, Dorothy Vaughan, and mary jackson, teamed up to solve nasa's mathematical equations during the sace...
more
Math Algebra 1 Eighth Grade
The product of a number and seven.
7n
B
The sum of three consecutive numbers.
n+(n+1)+(n+2)
C
The square of a number times three.
3n2
D
Twice the sum of a number and 8.
2n+8
E
The cube of...
more
What is the value of the cd after 3 years?
If you invest ₱5,000 in a certificate of deposit (CD) with 2.5% interest compounded quarterly for 3 years. Determine the value of the CD after 3 years.The accumulated amount, A, in a compound...
more
ANSWER ASAP PLEASE
Ms. Davis has a jar with $9.84 worth of pennies and dimes. If there are four times as many dimes as pennies, how many pennies and dimes does Ms. Davis have? Show your work and use variables. Use...
more
03/10/21
Word Problem Help
Adam spent $7 less than 4/5 of his money on a notebook and $4 more than 3/7 of his remaining money on a pencil. If he was still left with $12, find the price of each item
03/10/21
Bob bought popcorn, a soda, and a hotdog for $8.77. Popcorn costs $2 more than a hotdog. A soda costs $0.73 less than a hotdog. How much is each item?
Bob bought popcorn, a soda, and a hotdog for $8.77. Popcorn costs $2 more than a hotdog. A soda costs $0.73 less than a hotdog. How much is each item?
math word question
The ratio of boys to girls in the schools’ math team is six to seven. Which combinations of boys to girls could the team have?
hello can someone help with question i have been stuck for hours
Question 1:Let f(x) = x3 + 5x2 − 7x −8. Identify the function g that reflects f across the x-axis.A.) g(x) = −x3 − 5x2 + 7x + 8B.) g(x) = x3 + 5x2 + 7x + 8C.) g(x) = x3 + 5x2 + 7x − 8D.) g(x) = −x3...
more
02/24/21
pls help me i need helppp
Jennifer buys 4.25 lbs of gummy worms for $2.96 per lb and 0.5 lbs of jaw breakers for $4.95 per lb. Jennifer gives the clerk $20.00. no sales tax on these items, how much change does she recieve?
Still looking for help? Get the right answer, fast.
Ask a question for free
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
OR
Find an Online Tutor Now
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.