
3 Answers By Expert Tutors

Noah S. answered 01/20/22
A Passionate Math Tutor
if it is simple interest ----> then PRT/100 is the interest where P is the principal amount R is the rate of interest and T is time period so interest after 5 years is 1500*4*5/100 = 300
So after 5 years 1500 will be 1800$
If its compound interest then
In order to calculate 1500 at 4% for 5 years you need to add 4% of the total every year.
Year 0 —> 1500
Year 1 —> 1500 x 0.04 = 60. 1500 + 60 = 1560
Year 2 —> 1560 x 0.04 = 62.4. 1560 + 62.4 = 1622.40
Year 3 —> 1622.40 x 0.04 = 64.90. 1622.40 + 64.90 = 1687.30
Year 4 —> 1687.30 x 0.04 = 67.50. 1687.30 + 67.50 = 1754.80
Year 5 —> 1754.80 x 0.04 = 70.19. 1754.80 + 70.19 = $1,824.99
or
1500(1.04)5 =1824.98

Kabir S. answered 01/19/22
UCB Graduate in Mathematics, 5+ years of experience tutoring Math
if it is simple interest ----> 1500(1.20) = 1800
if it is compound interest ----> 1500(1.04)5 =1824.98

Carly R. answered 01/19/22
Experienced tutor in Reading, English, Math, and Biology
In order to calculate 1500 at 4% for 5 years you need to add 4% of the total every year.
Year 0 —> 1500
Year 1 —> 1500 x 0.04 = 60. 1500 + 60 = 1560
Year 2 —> 1560 x 0.04 = 62.4. 1560 + 62.4 = 1622.40
Year 3 —> 1622.40 x 0.04 = 64.90. 1622.40 + 64.90 = 1687.30
Year 4 —> 1687.30 x 0.04 = 67.50. 1687.30 + 67.50 = 1754.80
Year 5 —> 1754.80 x 0.04 = 70.19. 1754.80 + 70.19 = $1,824.99
Still looking for help? Get the right answer, fast.
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
OR
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.
William W.
01/19/22