Raymond B. answered 01/07/26
Tutor
5
(2)
Math, microeconomics or criminal justice
w = 2L-1
Lw = 65 cm^2
(2L-1)L = 65 = 2L^2 -L
2L^2 - L -65 = 0
L = 1/4 + .25sqr(1 +8(65) = .25 + .25sqr521
w = 2L-1 = .5 +.5sqr521 -1
d^2 = L^2 +w^2
diagonal length = d = sqr((.25 + .25sqr521)^2 + (.5sqr521 - .5)^2)= about 12.432436 cm